IZLET V BELO KRAJINO

Bela_krajina_KolpaŽenska zveza NSi je zadnjo septembrsko soboto organizirala tradicionalni izlet. Avtobus je tokrat krenil v vzhodno Slovenijo, in sicer v deželo hmelja-Savinjsko dolino.

Zgodnja jutranja ura in turobno vreme ni spremenilo vedrega razpoloženja na avtobusu, ki je iz Gorenjske, mimo Ljubljane, potoval proti Savinjski dolini. Ženski zasedbi se je pridružilo še nekaj pogumnih mož oziroma boljših polovic, ki je pridno skrbelo, da se vreme le ni poslabšalo. Prijetna skupina je svoj prvi postanek zabeležila v Polzeli, kjer si je ogledala grad Komenda, skozi katerega jih je popeljal predsednik OO Polzela, g. Novak. Beseda je stekla tudi o malteških vitezih, ki med drugim veljajo za četrti najstarejši cerkveni in križarski red. Udeleženci so se zatem pomaknili še nekoliko bolj v preteklost in si ogledali del ostankov rimske province na slovenskih tleh, ki so lepo ohranjeni v Šempetru, in sicer v obliki Rimske nekropole. Glede na to, da se je skupina nahajala v samem centru hmeljarstva na slovenskem, se je spodobilo, da delček svoje pozornosti nameni tudi tej kmetijski dejavnosti. Ogled Eko muzeja hmeljarstva in pivovarstva, kjer se je bilo moč podučiti o osnovah hmeljarjenja, bogati zgodovini te dejavnosti, je bil izredno zanimiv, posebej zato, ker je bilo ob koncu mogoče njihov izdelek – termalno savinjsko pivo Kukec – tudi okusiti. Sledil je ogled župnijske cerkve v Žalcu in srečanje s tamkajšnjim župnikom.  Za tem pa težko pričakovano okrepčilo na turistični kmetiji Podpečan. Kmetija se že nekaj let ukvarja s turistično ponudbo, kot eno glavnih dejavnosti pa pozornost namenja predelavi domačega sira in drugih mlečnih izdelkov. Izlet se je zaključil ob čudovitem razgledu s Celjskega gradu in z zgodovino znamenite rodbine grofov Celjskih. V zgodnjih večernih urah je sledil povratek proti domu. Med vožnjo so nekateri čas namenili kramljanju, spanju, drugi so znova podoživeli utrinke s čudovito preživetega dne ali pa že kovali ideje za naslednji izlet, v organizaciji ženske zveze NSi.